Jak się zmotywować? 5 sprawdzonych sposobów

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Jak się zmotywować? 5 sprawdzonych sposobów

 

Jak się zmotywować? 5 sprawdzonych sposobów

 

W poprzednim artykule pisałem o tym dlaczego warto czytać książki. Jedna z licznych zalet czytania książek to właśnie motywacja.

Musisz także wiedzieć, że to właśnie motywacja jest niezbędna, aby osiągnąć w życiu sukces, i to bez względu na to czy chcesz dużo zarabiać, pracować robiąc to co lubisz czy dobrze wyglądać.

Jeśli brak Ci motywacji, nie przejmuj się, każdy z nas od czasu do czasu walczy z leniem. My ludzie, z natury jesteśmy leniwi i chcąc osiągnąć sukces, czy tego chcesz czy nie – musisz się stale motywować. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć jak się zmotywować. Najwięksi ludzie sukcesu doskonale wiedzą jak znaleźć motywację i między innymi dlatego są „na szczycie” 🙂

 

Określ główny cel – co chcesz osiągnąć?

 

Chcąc się skutecznie zmotywować, musisz przede wszystkim wiedzieć do czego chcesz tą motywację wykorzystać. To zaskakujące lecz większość ludzi żyje bez głębszego celu, a ich życie kształtowane jest przez sytuacje i wydarzenia, które napotykają.

Dlatego jeśli chcesz znaleźć motywację, która naprawdę zadziała, na początek wyznacz sobie jeden, główny cel na którym skupisz całą swoją uwagę. Dopiero po jego osiągnięciu będziesz mógł wyznaczać kolejne.

Czyż nie jest tak, że z powodzeniem wykonujesz i szybciej kończysz daną czynność, gdy skupiasz się tylko na niej? Dokładnie tak samo jest z motywacją i osiąganiem celów. Chcesz schudnąć, rzucić palenie, więcej zarabiać i zacząć biegać? Jestem za, ale wszystko po kolei! Nie bierz się za wszystko na raz. Odpowiedz sobie teraz na pytanie co jest dla Ciebie najważniejsze i przejdź do punktu drugiego 🙂

 

Rozbij główny cel na mniejsze, które możesz zmierzyć

 

Podstawowym błędem jest wyznaczanie sobie zbyt wielu, a w dodatku zbyt dużych celów już na starcie. Doskonałym tego przykładem są dobrze Ci znane postanowienia noworoczne. Zapewne często pod koniec roku słyszysz od swoich znajomych: „od nowego roku rzucam palenie”, albo: „od 1 stycznia zaczynam oszczędzać”, itp.

Niestety większość tego typu postanowień nie kończy się sukcesem, ponieważ to zbyt duże wyzwania żeby sprostać im z dnia na dzień. Zdecydowanie lepszym pomysłem byłoby postanowienie: „od nowego roku ograniczam palenie o 5 papierosów dziennie” lub „od nowego roku wrzucam do skarbonki 5 zł każdego dnia”.

Pamiętaj, że małymi krokami możesz osiągnąć wszystko. Nie ma dla Ciebie rzeczy niemożliwych, tylko daj sobie na to czas i zacznij działać.

 

Uwierz w siebie i myśl pozytywnie

 

Nie dopuszczaj do tego, aby negatywne myśli i zwątpienie wypełniały Twój umysł. Pod żadnym pozorem nie używaj też sformułowań typu:: „nie wiem czy dam radę” lub „to chyba jednak nie dla mnie”. Skoro postanowiłeś sobie, że chcesz coś osiągnąć i wiesz dlaczego chcesz to zrobić to kurczowo się tego trzymaj.

Negatywne myśli dosłownie zabijają motywację. Zdecydowanie lepszym pomysłem są myśli pozytywne typu: „dam radę”, „będę szczupły”, „rzucę palenie”.

Istnieje świetne a zarazem niezwykle skuteczne ćwiczenie. Przypomina ono samobiczowanie lecz w minimalnym tego słowa znaczeniu. Wszystko sprowadza się do zwykłej gumki noszonej na nadgarstku, za którą musisz pociągnąć za każdym razem, gdy tylko pojawi się negatywna myśl lub zwątpienie.

Tego typu „karanie się” naprawdę działa, głównie za sprawą tego, że po pewnym czasie Twój umysł będzie automatycznie blokował negatywne myśli, ponieważ będzie wiedział, że skończy się to bólem.

 

Zapisz cel i myśl o nim codziennie

 

Chcąc osiągnąć wyznaczony cel, musisz myśleć o nim każdego dnia. Dlaczego by zatem nie zapisać go krótko, zwięźle i na temat w widocznym miejscu? Świetnym pomysłem może być tapeta na komputerze bądź w telefonie. W ten oto sposób, Twój cel będzie Ci o sobie przypominał co najmniej kilka razy dziennie.

Może wydawać Ci się to dziwne, ale w ciągu dnia bardzo łatwo zapomnieć w jakim kierunku masz iść, aby osiągnąć wyznaczony cel. Dlatego jeśli naprawdę Ci na czymś zależy i chcesz to zrobić porządnie, musisz o tym nieustannie myśleć. Tutaj niezastąpiona będzie wcześniej wspomniana tapeta na komputerze lub wygaszacz ekranu w telefonie. Dobrym pomysłem są też karteczki z napisami, przyklejane w widocznych miejscach, np. na lodówce.

 

Nigdy się nie poddawaj!

 

Ostatnie i chyba najważniejsze. Nigdy nie możesz się poddać. Gorsze dni zdarzają się każdemu. Życie polega na tym, że raz jesteśmy na wozie, a raz pod wozem. Nie oznacza to, że w krytycznym momencie masz się poddać. Największe sukcesy osiągają ludzie, którzy po upadku potrafią się podnieść i wynieść z tego upadku lekcje.

Motywacja wraca jak bumerang. Jeśli zastosujesz powyższe rady, na pewno będziesz mieć jej pod dostatkiem i z sukcesem osiągniesz to o czym marzysz. Pamiętaj też o szukaniu inspiracji w ludziach, którzy osiągnęli to co Ty też chcesz osiągnąć, w końcu możesz uczyć się na ich błędach. Masz również bliskich, którzy z pewnością będą Cię wspierać i dodatkowo motywować.

 

A Ty jaki masz swój własny, sprawdzony sposób na motywację? Podziel się nim w komentarzu! 🙂

One Comment

  1. Zgadzam sie, jasno wytyczony cel daje swobode myślenia, cała sztuka to jednak mieć ten cel. Ja sam wiedziałem o tym od dawna jednak nie potrafiłem się określić, to normalne. Kolejna rzecz to praca nad pewnością siebie, ona daje łatwość i śmuałość w podejmowaniu tych prostych decyzji. Trzeba być też odrobine szalony, biznes nie jest dla tych spokojnych, negatywnych albo wygodnych ludzi dbajacych o pewny byt. Strefa komfortu ogranicza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *