Praca na etacie czy własna firma?

[Głosów:1    Średnia:5/5]

praca na etacie czy własna firma

 

Praca na etacie czy własna firma?

 

Wiele osób zastanawia się co jest lepszym wyborem: praca na etacie czy własna firma? Jak wiadomo, nie ma idealnego rozwiązania dla każdego, gdyż każdy z nas jest inny i zarówno jedna jak i druga opcja ma swoje wady i zalety. Wszystko tak naprawdę zależy od Ciebie, ile jesteś wstanie poświęcać czasu na pracę, ile chcesz zarabiać i jakie masz aspiracje.

 

Zalety pracy na etacie

 

Stała, regularna pensja – pracując u kogoś wiesz jaka pensja wpłynie na Twoje konto każdego miesiąca. Oczywiście pod warunkiem, że nie zostaniesz z jakiegoś powodu zwolniony i będziesz musiał szukać innej pracy.

Określone godziny pracy – z reguły wiesz od której do której pracujesz, średnio 40 godzin tygodniowo, 160 godzin miesięcznie. Sytuacja nieco się zmienia jeśli zajmujesz stanowisko, które wymaga od Ciebie tzw. „zabierania pracy do domu” bądź wyrabiasz nadgodziny lecz to reguły jest lepiej płatne i też niekoniecznie musisz się na to godzić.

Wiesz co masz robić – zatrudniając się na danym stanowisku w czyjejś firmie z reguły masz jasny zakres obowiązków, nie musisz się martwić np. o ZUS, księgowość, zlecenia czy też klientów, krótko mówiąc: robisz swoje, wracasz do domu i masz czas dla siebie.

Zarobki po pierwszym miesiącu – rozpoczynając pracę na etacie przeważnie zarabiasz od pierwszego dnia a pierwszą pensję otrzymasz po pierwszym przepracowanym miesiącu. Dodatkowo, z czasem masz również szansę na awans  a co za tym idzie – większe zarobki.

 

Wady pracy na etacie

 

Brak „skalowalności” – pracując na etacie sprzedajesz swój czas za pieniądze. Ogólnie oznacza to, że zarobisz tyle ile wypracujesz godzin. Natomiast prowadząc własny biznes tak naprawdę nie masz ograniczeń, jeśli sam nie będziesz się wyrabiał – możesz kogoś zatrudnić.

Praca pod czyjąś marką – pracując dla kogoś, cały Twój trud i przepracowany czas idzie na czyjeś konto.  Przeważnie to Ty odwalasz „czarną robotę” a ogólne uznanie w oczach właściciela  i tak leci na konto Twojego przełożonego bądź prezesa firmy.

Odgórne decyzje – to zależy głównie od stanowiska oraz tego czy lubisz podejmować decyzje. Przyjmując, że masz ciekawe pomysły i sugestie odnośnie polityki firmy, minusem pracy na etacie będzie to, że w firmie są narzucone odgórne decyzje a Ty masz robić swoje i „nie wtrącać nosa w nie swoje sprawy”.

Ograniczony urlop – z reguły za przepracowany rok należy Ci się 20-26 dni urlopu. To przeważnie sprowadza się do tego, że raz w roku uda Ci się z rodziną pojechać na wakacje i to za zgodą przełożonego, gdy wyrazi zgodę i będzie miał Cię kto zastąpić.

 

Wady posiadania własnej firmy

 

Podatki, urzędy i liczne kontrole – od początku istnienia Twojej firmy musisz płacić szeroko pojęte podatki. Urzędów nie interesuje, że Twoja firma dopiero raczkuje i czy  Ty już zarabiasz czy może jeszcze dokładasz do swojego interesu. To właśnie podatki i kary finansowe nakładane przez urzędy wykończyły nie jeden świetnie zapowiadający się biznes…

Za wszystko odpowiadasz TY – o ile pracując u kogoś robisz swoje, idziesz do domu i zapominasz o pracy, o tyle prowadząc własną firmę odpowiadasz dosłownie za wszystko. To Ty musisz martwić się o zlecenia, klientów, podatki, kontrole, płynność finansową i wszystko inne. Z czasem jednak możesz kogoś zatrudnić i przekazać mu część obowiązków.

Płynność finansowa – nie masz pewności kiedy pojawią się klienci, jak dużo ich będzie, czy zlecenia będą przez cały rok, jakie pojawią się nieprzewidziane wydatki i ile tak naprawdę będzie Ci zostawało. To wszystko jest dużym znakiem zapytania, bynajmniej na początku Twojej działalności.

Więcej niż 40 godzin tygodniowo – kolejnym, często pomijanym faktem, wręcz nie branym pod uwagę jest to, że gdy zaczynasz rozkręcać swoją firmę to musisz inwestować w nią nie tylko pieniądze lecz cały swój wolny czas. Tylko z pełnym zaangażowaniem możesz liczyć na sukces.

 

Zalety posiadania własnej firmy

 

Robienie tego co się lubi – zakładając swoją działalność zazwyczaj jest to branża, która choć trochę Cię pasjonuje, w przeciwnym wypadku, kierując się tylko żądzą pieniądza, po krótkim czasie może okazać się, że nie jesteś wstanie tego dalej kontynuować, ponieważ praca ta nie sprawia Ci żadnej przyjemności a wręcz jest dla Ciebie udręką.

Warto również wspomnieć, że największe sukcesy odnoszą właśnie ci ludzie, którzy robią to co lubią a przy okazji rynek potrzebuje tychże usług bądź produktów.

Jesteś swoim szefem – pracując na swoim nikt Ci nie rozkazuje, nie wytyka błędów i nie stosuje wobec Ciebie mobbingu z którym niestety coraz częściej muszą się zmierzyć pracownicy etatowi.

Pracujesz kiedy chcesz – jeśli już na dobre rozkręcisz swoją firmę to z reguły sam wybierasz sobie godziny pracy, które Ci najbardziej odpowiadają. Jeśli lubisz wcześnie wstawać – możesz zaczynać pracę z samego rana, jeśli jesteś „nocnym Markiem” a rano masz inne obowiązki – pracę możesz zaczynać po południu. Na ogół trzeba mieć w sobie dużo samozaparcia, aby zabrać się do pracy samem bez bata nad sobą a to niestety nie każdy potrafi.

Nieograniczone zarobki – jak już wspomniałem, pracując na etacie sprzedajesz swój czas za pieniądze i bez względu na to czy masz płacone od przepracowanej godziny czy też pracujesz na akord – gdzieś tam jest ta górna granica, której nie przeskoczysz. Posiadając własną firmę, nie masz ograniczeń. Jeśli masz dużo zleceń i sam się już nie wyrabiasz – zatrudniasz kolejne osoby. Wierz mi, najbogatsi ludzie na świecie nie dorobili się swoich majątków pracując na etacie 🙂

 

 

Zapewne doszedłeś do wniosku, że tak naprawdę nie ma idealnego rozwiązania i wszystko zależy właśnie od Ciebie i to Ty musisz zdecydować co w tej chwili jest dla Ciebie lepsze – praca na etacie czy własna firma?

 

Jedno jest jednak pewne, jeśli jesteś głodny sukcesu, bycia niezależnym, grania do swojej bramki i zarabiania dużo więcej niż średnia krajowa to masz tylko jedną drogę – własny biznes. Nie oznacza to jednak, że masz natychmiast złożyć wypowiedzenie. Sam póki co pracuję na etacie ale w niedalekiej przyszłości chcę przejść na swoje.

 

Mimo wszystko będę Ci bardzo wdzięczny jeśli w komentarzu poniżej podzielisz się ze mną opinią na temat tego jaka forma zatrudnienia według Ciebie jest lepsza 🙂

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *